Winter Handicap 2023

Maidenhead Sailing Club

Results are final as of 19:45 on April 7, 2024

Overall

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 47, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Dec1 Dec2 Dec3 Jan1 Jan2 Jan3 Feb1 Feb2 Feb3 Mar1 Mar2 Mar3 Apr1 Apr2 Apr3 Total Nett
1st   SOLO 5676 Adam Meekings   1141 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 1.0 (5.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 (1.8 OOD) 1.8 OOD 1.8 OOD (3.0) 1.0 1.0 165.4 9.6
2nd Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141 2.0 1.0 1.0 (7.0) 4.0 (5.0) (5.0) (5.0) 4.0 2.0 1.0 2.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 183.0 17.0
3rd Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141 (48.0 NSO) (48.0 NSO) (48.0 NSO) 2.0 3.0 4.0 (6.0) 4.0 6.0 1.0 2.0 3.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 319.0 25.0
4th   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040 6.0 RET 4.0 4.0 (14.0) (11.0) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 5.0 7.0 6.0 (7.1 OOD) 7.1 OOD 7.1 OOD 270.3 46.2
5th Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040 6.0 RET (48.0 DNC) (48.0 DNC) 7.6 OOD 7.6 OOD 7.6 OOD (9.0) 7.0 8.0 4.0 5.0 (14.0 RET) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 315.8 52.8
6th   LASER 180668 Simon Fry   1092 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (10.0) 6.0 9.0 8.0 9.0 10.0 6.0 4.0 4.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 354.0 56.0
7th Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (13.0) 8.0 8.0 11.0 8.0 7.0 9.2 OOD 9.2 OOD 9.2 OOD (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 370.6 69.6
8th Laser Radial LASER RADIAL 146949 Roger Pope   1147 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 9.0 9.0 7.0 9.0 OOD 9.0 OOD 9.0 OOD (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 10.0 RET 10.0 RET (48.0 DNC) 408.0 72.0
9th   SOLO 4450 Chris Nash   1141 3.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 6.0 1.0 6.0 7.0 3.0 3.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 413.0 77.0
10th   BRITISH MOTH 889 Simon Hall   1165 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 2.3 OOD 2.3 OOD 2.3 OOD 3.0 3.0 1.0 (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 445.9 109.9
11th Solo SOLO 5189 Jonathan Hirsh   1141 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 1.0 3.0 3.0 448.0 112.0
12th Albacore ALBACORE 8213 Sacha Mayhew   1040 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 2.7 OOD 2.7 OOD 2.7 OOD 448.1 112.1
13th Solo SOLO 4618 Julie maidment   1141 4.0 2.0 2.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 10.0 10.0 9.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 469.0 133.0
14th Laser LASER 210356 John Sweney   1092 5.0 3.0 3.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 7.0 15.0 RET 5.0 (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 470.0 134.0
15th       Jenni Craig     (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 25.0 OOD 20.0 OOD 18.0 OOD 21.0 OOD 19.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 553.0 217.0
16th   ALBACORE 211 Ed Messenger Heath Messenger 1040 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 13.0 (48.0 DNC) 48.0 DNC 8.0 6.0 14.0 RET 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 569.0 233.0
17th   LASER RADIAL 96 Cathy Tyne   1147 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 12.0 OOD 12.0 OOD 12.0 OOD 12.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 576.0 240.0
18th Laser LASER 181343 Joe Tubb   1092 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 2.0 2.0 2.0 582.0 246.0
19th Albacore ALBACORE 8130 Howard Witt David Young 1040 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 3.0 7.0 1.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 587.0 251.0
20th   BYTE 636 Martin Hayward   1190 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 2.0 6.0 5.0 (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 589.0 253.0
21st   ALBACORE 5866 James Kearns   1040 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 16.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 16.0 OOD 16.0 OOD 16.0 OOD 592.0 256.0
22nd   LASER 214100 Dave Hirst   1092 1.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 3.0 19.0 RET (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 599.0 263.0
23rd   ENTERPRISE 16085 Chris Herbert   1140 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 10.0 OOD 10.0 OOD 10.0 OOD 606.0 270.0
23rd Solo SOLO 5000 Mark Savill   1141 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 10.0 OOD 10.0 OOD 10.0 OOD 606.0 270.0
23rd Albacore ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1040 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 10.0 OOD 10.0 OOD 10.0 OOD 606.0 270.0
26th   LASER RADIAL 568 Jonny Payne   1147 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 15.0 10.0 18.0 RET (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 619.0 283.0
27th   LASER 210358 Adrian Coole   1092 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 16.0 OOD 15.0 OOD 14.0 OOD 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 621.0 285.0
27th   RS ZEST 4 Dave Irvine   1260 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 16.0 OOD 15.0 OOD 14.0 OOD 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 621.0 285.0
27th   DUTY   Jon Couling   1092 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 16.0 OOD 15.0 OOD 14.0 OOD 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 621.0 285.0
27th   DUTY   Gavin Tishaw   1092 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 16.0 OOD 15.0 OOD 14.0 OOD 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 621.0 285.0
27th   DUTY   Craig Foster   1092 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 16.0 OOD 15.0 OOD 14.0 OOD 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 621.0 285.0
32nd   LASER RADIAL 1382 Emily Lewin   1147 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 NSO) (48.0 NSO) (48.0 NSO) 21.0 RET 11.0 18.0 RET (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 626.0 290.0
33rd       Malcolm Cutler     (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 21.0 OOD 19.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 634.0 298.0
33rd       Francesca Seligman     (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 21.0 OOD 19.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 634.0 298.0
33rd       Keith Bullock     (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 21.0 OOD 19.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 634.0 298.0
33rd       Neil Brookes     (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 21.0 OOD 19.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 634.0 298.0
37th       Liam O'Neil     (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 25.0 OOD 20.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 639.0 303.0
37th       Richard Ease     (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 25.0 OOD 20.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 639.0 303.0
37th       Brian Taylor Swayle     (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 25.0 OOD 20.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 639.0 303.0
37th       Carolyne Payne     (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 25.0 OOD 20.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 639.0 303.0
37th   ALBACORE 8132 Barry Wicks Eriica Hunter 1040 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 25.0 OOD 20.0 OOD 18.0 OOD (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 639.0 303.0
42nd Laser Radial LASER 210360 Dave Killey   1092 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 11.0 20.0 RET (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 NSO 48.0 NSO 48.0 NSO 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 655.0 319.0
43rd   ALBACORE 8151 Martin Hayward Lucy Hayward 1040 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 5.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 677.0 341.0
44th Solo SOLO 5146 Keith Meekings   1141 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 8.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 680.0 344.0
45th   LASER 161563 Ollie Payne   1092 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 12.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 684.0 348.0
46th   ALBACORE 8262     1040 (48.0 NSO) (48.0 NSO) (48.0 NSO) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 720.0 384.0
46th   RS AERO 5 1069     1120 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 NSO) (48.0 NSO) (48.0 NSO) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 720.0 384.0

Dec1 - 03/12/23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1   LASER 214100 Dave Hirst   1092   14:14   0:13:02 1092 1.0
2 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   15:52   0:13:54 1217.311 2.0
3   SOLO 4450 Chris Nash   1141   18:30   0:16:13 1419.344 3.0
4 Solo SOLO 4618 Julie maidment   1141   19:57   0:17:29 1530.59 4.0
5 Laser LASER 210356 John Sweney   1092   32:12   0:29:29 2470.426 5.0
6   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   RET       6.0
6 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   RET       6.0
8 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   NSO       48.0
8   ALBACORE 8262     1040   NSO       48.0

Dec2 - 03/12/23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   11:50   0:10:22 1141 1.0
2 Solo SOLO 4618 Julie maidment   1141   12:23   0:10:51 1194.032 2.0
3 Laser LASER 210356 John Sweney   1092   13:45   0:12:35 1325.81 3.0
4   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   15:54   0:15:17 1533.118 4.0
5 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   NSO       48.0
5   ALBACORE 8262     1040   NSO       48.0

Dec3 - 03/12/23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   11:51   0:10:23 1141 1.0
2 Solo SOLO 4618 Julie maidment   1141   12:05   0:10:35 1163.467 2.0
3 Laser LASER 210356 John Sweney   1092   12:49   0:11:44 1234.077 3.0
4   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   12:34   0:12:05 1210.006 4.0
5 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   NSO       48.0
5   ALBACORE 8262     1040   NSO       48.0

Jan1 - 07/01/24

Revised

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   26:29 2 0:23:13 1141 1.0
2 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   27:30 2 0:24:06 1184.802 2.0
3 Albacore ALBACORE 8130 Howard Witt David Young 1040   25:12 2 0:24:14 1085.709 3.0
4 Solo SOLO 5189 Jonathan Hirsh   1141   28:33 2 0:25:01 1230.04 4.0
5   ALBACORE 8151 Martin Hayward Lucy Hayward 1040   26:07 2 0:25:07 1125.203 5.0
6   SOLO 4450 Chris Nash   1141   29:21 2 0:25:43 1264.507 6.0
7 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   29:38 2 0:25:58 1276.714 7.0
8 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   OOD       7.6
9 Solo SOLO 5146 Keith Meekings   1141   29:45 2 0:26:04 1281.74 8.0
10 Laser Radial LASER RADIAL 146949 Roger Pope   1147   31:37 2 0:27:34 1362.163 9.0
11   LASER 180668 Simon Fry   1092   30:34 2 0:27:59 1316.925 10.0
12 Laser Radial LASER 210360 Dave Killey   1092   30:51 2 0:28:15 1329.132 11.0
13   LASER RADIAL 96 Cathy Tyne   1147   OOD       12.0
13   LASER 161563 Ollie Payne   1092   32:09 2 0:29:26 1385.141 12.0
15 Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141   33:54 2 0:29:43 1460.537 13.0
16   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   32:00 2 0:30:46 1378.678 14.0
17   LASER RADIAL 568 Jonny Payne   1147   35:41 2 0:31:07 1537.37 15.0
18   ALBACORE 5866 James Kearns   1040   34:05 2 0:32:46 1468.436 16.0
19       Jenni Craig       OOD       25.0
19       Liam O'Neil       OOD       25.0
19       Richard Ease       OOD       25.0
19       Brian Taylor Swayle       OOD       25.0
19       Carolyne Payne       OOD       25.0
19   ALBACORE 8132 Barry Wicks Eriica Hunter 1040   OOD       25.0
25   LASER RADIAL 1382 Emily Lewin   1147   NSO       48.0
25   RS AERO 5 1069     1120   NSO       48.0

Jan2 - 07/01/24

Revised

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1   SOLO 4450 Chris Nash   1141   24:44   0:21:41 1141 1.0
2 Solo SOLO 5189 Jonathan Hirsh   1141   25:01   0:21:56 1154.071 2.0
3 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   25:09   0:22:03 1160.222 3.0
4 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   25:21   0:22:13 1169.448 4.0
5   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   25:29   0:22:20 1175.599 5.0
6   LASER 180668 Simon Fry   1092   25:48   0:23:38 1190.208 6.0
7 Albacore ALBACORE 8130 Howard Witt David Young 1040   24:51   0:23:54 1146.382 7.0
8 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   OOD       7.6
9 Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141   28:08   0:24:39 1297.849 8.0
10 Laser Radial LASER RADIAL 146949 Roger Pope   1147   28:58   0:25:15 1336.292 9.0
11   LASER RADIAL 568 Jonny Payne   1147   29:11   0:25:27 1346.288 10.0
12   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   29:46   0:28:37 1373.198 11.0
13   LASER RADIAL 96 Cathy Tyne   1147   OOD       12.0
14       Jenni Craig       OOD       20.0
14       Liam O'Neil       OOD       20.0
14       Richard Ease       OOD       20.0
14       Brian Taylor Swayle       OOD       20.0
14       Carolyne Payne       OOD       20.0
14   ALBACORE 8132 Barry Wicks Eriica Hunter 1040   OOD       20.0
14 Laser Radial LASER 210360 Dave Killey   1092   RET       20.0
21   LASER RADIAL 1382 Emily Lewin   1147   NSO       48.0
21   RS AERO 5 1069     1120   NSO       48.0

Jan3 - 07/01/24

Reviswed

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Albacore ALBACORE 8130 Howard Witt David Young 1040   22:14   0:21:23 1040 1.0
2   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   24:28   0:21:27 1144.468 2.0
3 Solo SOLO 5189 Jonathan Hirsh   1141   24:33   0:21:31 1148.366 3.0
4 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   25:32   0:22:23 1194.363 4.0
5 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   26:03   0:22:50 1218.531 5.0
6   SOLO 4450 Chris Nash   1141   26:27   0:23:11 1237.241 6.0
7 Laser Radial LASER RADIAL 146949 Roger Pope   1147   27:09   0:23:40 1269.985 7.0
8 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   OOD       7.6
9 Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141   27:37   0:24:12 1291.814 8.0
10   LASER 180668 Simon Fry   1092   26:37   0:24:22 1245.037 9.0
11   LASER RADIAL 96 Cathy Tyne   1147   OOD       12.0
12       Jenni Craig       OOD       18.0
12   LASER RADIAL 568 Jonny Payne   1147   RET       18.0
12       Liam O'Neil       OOD       18.0
12       Richard Ease       OOD       18.0
12       Brian Taylor Swayle       OOD       18.0
12       Carolyne Payne       OOD       18.0
12   ALBACORE 8132 Barry Wicks Eriica Hunter 1040   OOD       18.0
19   LASER RADIAL 1382 Emily Lewin   1147   NSO       48.0
19   RS AERO 5 1069     1120   NSO       48.0

Feb1 - 04/02/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   35:58 3 0:31:31 1141 1.0
2   BYTE 636 Martin Hayward   1190   38:14 3 0:32:08 1212.907 2.0
3   BRITISH MOTH 889 Simon Hall   1165   OOD       2.3
4   LASER 214100 Dave Hirst   1092   35:17 3 0:32:19 1119.322 3.0
5 Albacore ALBACORE 8213 Sacha Mayhew   1040   34:36 3 0:33:16 1097.644 4.0
6 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   38:02 3 0:33:20 1206.563 5.0
7 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   38:20 3 0:33:36 1216.08 6.0
8   SOLO 4450 Chris Nash   1141   38:32 3 0:33:46 1222.424 7.0
9   LASER 180668 Simon Fry   1092   37:37 3 0:34:27 1193.344 8.0
10 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   36:12 3 0:34:48 1148.402 9.0
10 Laser Radial LASER RADIAL 146949 Roger Pope   1147   OOD       9.0
12 Solo SOLO 4618 Julie maidment   1141   27:03 2 0:35:34 1287.194 10.0
13 Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141   27:18 2 0:35:53 1299.09 11.0
14   LASER RADIAL 96 Cathy Tyne   1147   29:27 2 0:38:31 1401.4 12.0
15   ALBACORE 211 Ed Messenger Heath Messenger 1040   33:00 2 0:47:36 1570.329 13.0
16       Jenni Craig       OOD       21.0
16   LASER RADIAL 1382 Emily Lewin   1147   RET       21.0
16       Malcolm Cutler       OOD       21.0
16       Francesca Seligman       OOD       21.0
16       Keith Bullock       OOD       21.0
16       Neil Brookes       OOD       21.0

Feb2 - 04/02/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   23:07 2 0:20:16 1141 1.0
2 Albacore ALBACORE 8213 Sacha Mayhew   1040   22:02 2 0:21:11 1087.528 2.0
3   BRITISH MOTH 889 Simon Hall   1165   OOD       2.3
4   SOLO 4450 Chris Nash   1141   24:13 2 0:21:13 1195.294 3.0
5 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   24:20 2 0:21:20 1201.053 4.0
6 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   24:38 2 0:21:35 1215.86 5.0
7   BYTE 636 Martin Hayward   1190   26:11 2 0:22:00 1292.366 6.0
8 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   23:03 2 0:22:10 1137.709 7.0
9 Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141   25:36 2 0:22:26 1263.573 8.0
10   LASER 180668 Simon Fry   1092   24:37 2 0:22:33 1215.037 9.0
10 Laser Radial LASER RADIAL 146949 Roger Pope   1147   OOD       9.0
12 Solo SOLO 4618 Julie maidment   1141   25:47 2 0:22:36 1272.622 10.0
13   LASER RADIAL 1382 Emily Lewin   1147   26:21 2 0:22:58 1300.592 11.0
14       Jenni Craig       OOD       19.0
14   LASER 214100 Dave Hirst   1092   RET       19.0
14       Malcolm Cutler       OOD       19.0
14       Francesca Seligman       OOD       19.0
14       Keith Bullock       OOD       19.0
14       Neil Brookes       OOD       19.0

Feb3 - 04/02/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   34:32 3 0:30:16 1141 1.0
2 Albacore ALBACORE 8213 Sacha Mayhew   1040   32:41 3 0:31:26 1079.875 2.0
3   BRITISH MOTH 889 Simon Hall   1165   OOD       2.3
4   SOLO 4450 Chris Nash   1141   35:58 3 0:31:31 1188.358 3.0
5 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   36:00 3 0:31:33 1189.459 4.0
6   BYTE 636 Martin Hayward   1190   37:51 3 0:31:48 1250.584 5.0
7 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   37:40 3 0:33:01 1244.527 6.0
8 Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141   38:37 3 0:33:51 1275.916 7.0
9 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   35:25 3 0:34:03 1170.186 8.0
10 Laser Radial LASER RADIAL 146949 Roger Pope   1147   OOD       9.0
10 Solo SOLO 4618 Julie maidment   1141   38:59 3 0:34:10 1288.03 9.0
12   LASER 180668 Simon Fry   1092   38:38 3 0:35:23 1276.466 10.0
13       Jenni Craig       OOD       18.0
13   LASER RADIAL 1382 Emily Lewin   1147   RET       18.0
13       Malcolm Cutler       OOD       18.0
13       Francesca Seligman       OOD       18.0
13       Keith Bullock       OOD       18.0
13       Neil Brookes       OOD       18.0

Mar1 - 03/03/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   24:28 2 0:21:27 1141 1.0
2   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   OOD       1.8
3 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   25:05 2 0:21:59 1169.758 2.0
4   BRITISH MOTH 889 Simon Hall   1165   26:56 2 0:23:07 1256.033 3.0
5 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   30:05 2 0:28:56 1402.933 4.0
6   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   31:07 2 0:29:55 1451.122 5.0
7   LASER 180668 Simon Fry   1092   21:09 1 0:38:44 1972.655 6.0
8 Laser LASER 210356 John Sweney   1092   22:03 1 0:40:23 2056.598 7.0
9   ALBACORE 211 Ed Messenger Heath Messenger 1040   26:21 1 0:50:40 2457.658 8.0
10 Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141   OOD       9.2
11   LASER 210358 Adrian Coole   1092   OOD       16.0
11   RS ZEST 4 Dave Irvine   1260   OOD       16.0
11   DUTY   Jon Couling   1092   OOD       16.0
11   DUTY   Gavin Tishaw   1092   OOD       16.0
11   DUTY   Craig Foster   1092   OOD       16.0
16 Laser Radial LASER 210360 Dave Killey   1092   NSO 2     48.0

Mar2 - 03/03/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   29:21 2 0:25:43 1141 1.0
2   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   OOD       1.8
3 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   31:27 2 0:27:34 1222.639 2.0
4   BRITISH MOTH 889 Simon Hall   1165   35:48 2 0:30:44 1391.748 3.0
5   LASER 180668 Simon Fry   1092   25:30 1 0:46:42 1982.658 4.0
6 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   25:11 1 0:48:26 1958.036 5.0
7   ALBACORE 211 Ed Messenger Heath Messenger 1040   27:43 1 0:53:18 2155.006 6.0
8   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   29:35 1 0:56:53 2300.142 7.0
9 Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141   OOD       9.2
10 Laser LASER 210356 John Sweney   1092   RET       15.0
10   LASER 210358 Adrian Coole   1092   OOD       15.0
10   RS ZEST 4 Dave Irvine   1260   OOD       15.0
10   DUTY   Jon Couling   1092   OOD       15.0
10   DUTY   Gavin Tishaw   1092   OOD       15.0
10   DUTY   Craig Foster   1092   OOD       15.0
16 Laser Radial LASER 210360 Dave Killey   1092   NSO 1     48.0

Mar3 - 03/03/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1   BRITISH MOTH 889 Simon Hall   1165   11:31 1 0:09:53 1165 1.0
2   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   OOD       1.8
3 Solo SOLO 4629 Kevin Hastings   1141   11:25 1 0:10:00 1154.884 2.0
4 Solo SOLO 5585 James Gladwyn   1141   12:02 1 0:10:33 1217.265 3.0
5   LASER 180668 Simon Fry   1092   14:34 1 0:13:20 1473.531 4.0
6 Laser LASER 210356 John Sweney   1092   14:44 1 0:13:30 1490.391 5.0
7   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   14:30 1 0:13:57 1466.787 6.0
8 Solo SOLO 5274 Geoff Batchelder   1141   OOD       9.2
9 Albacore ALBACORE 7525 Andy Pearce Sarah Street 1040   RET       14.0
9   ALBACORE 211 Ed Messenger Heath Messenger 1040   RET       14.0
9   LASER 210358 Adrian Coole   1092   OOD       14.0
9   RS ZEST 4 Dave Irvine   1260   OOD       14.0
9   DUTY   Jon Couling   1092   OOD       14.0
9   DUTY   Gavin Tishaw   1092   OOD       14.0
9   DUTY   Craig Foster   1092   OOD       14.0
16 Laser Radial LASER 210360 Dave Killey   1092   NSO       48.0

Apr1 - 07/04/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Solo SOLO 5189 Jonathan Hirsh   1141   24:29   0:21:27 1141 1.0
2 Laser LASER 181343 Joe Tubb   1092   24:49   0:22:44 1156.534 2.0
3 Albacore ALBACORE 8213 Sacha Mayhew   1040   OOD       2.7
4   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   26:17   0:23:02 1224.886 3.0
5   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   OOD       7.1
6 Laser Radial LASER RADIAL 146949 Roger Pope   1147   RET       10.0
6   ENTERPRISE 16085 Chris Herbert   1140   OOD       10.0
6 Solo SOLO 5000 Mark Savill   1141   OOD       10.0
6 Albacore ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1040   OOD       10.0
10   ALBACORE 5866 James Kearns   1040   OOD       16.0

Apr2 - 07/04/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   26:38   0:23:21 1141 1.0
2 Laser LASER 181343 Joe Tubb   1092   27:37   0:25:17 1183.127 2.0
3 Albacore ALBACORE 8213 Sacha Mayhew   1040   OOD       2.7
4 Solo SOLO 5189 Jonathan Hirsh   1141   32:01   0:28:04 1371.628 3.0
5   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   OOD       7.1
6 Laser Radial LASER RADIAL 146949 Roger Pope   1147   RET       10.0
6   ENTERPRISE 16085 Chris Herbert   1140   OOD       10.0
6 Solo SOLO 5000 Mark Savill   1141   OOD       10.0
6 Albacore ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1040   OOD       10.0
10   ALBACORE 5866 James Kearns   1040   OOD       16.0

Apr3 - 07/04/24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName Crew Rating Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1   SOLO 5676 Adam Meekings   1141   11:30   0:10:05 1141 1.0
2 Laser LASER 181343 Joe Tubb   1092   11:10   0:10:14 1107.928 2.0
3 Albacore ALBACORE 8213 Sacha Mayhew   1040   OOD       2.7
4 Solo SOLO 5189 Jonathan Hirsh   1141   11:49   0:10:21 1172.419 3.0
5   ALBACORE 8230 Rob Edwards TBC 1040   OOD       7.1
6   ENTERPRISE 16085 Chris Herbert   1140   OOD       10.0
6 Solo SOLO 5000 Mark Savill   1141   OOD       10.0
6 Albacore ALBACORE 7929 Bruce Preston Peter Ford 1040   OOD       10.0
9   ALBACORE 5866 James Kearns   1040   OOD       16.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 48
NSOBoat did not sign on to race 48
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com